ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΕΤΗΣΙΩΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΒΡΑΒΕΙΩΝ (ΛΕΓΕ ΜΕ GREEK OSCAR)

And the Etisio Kinimatografiko Vraveion goes to...

Είναι η πρώτη λίστα υποψηφίων της Ελληνικής Ακαδημίας. Με το Guilt να παλαβώνει κόσμο με την παρουσία του στην πεντάδα των καλύτερων ταινιών (!!!), γεγονός που καταδυκνύει ατέλειες στο σύστημα της ψηφοφορίας ανάλογες με τα Κρατικά Βραβεία, και την μερίδα του λέοντος στις ταινίες που διακρίθηκαν γενικότερα σε εντυπώσεις (Κυνόδοντας - Στρέλλα - Ακαδημία Πλάτωνος) δίνεται ο ρυθμός σε αυτή την πρώτη προσπάθεια που γίνεται για Απονομή Ετήσιων Κινηματογραφικών Βραβείων. Η Στρέλλα έχει τον πρώτο λόγο μέσω των 11 υποψηφιότητων του (ταινίας, σκηνοθεσίας, σεναρίου, μοντάζ, α και β γυναικείου ρόλου, α ανδρικού, μουσικής, σκηνογραφίας, ενδυματολογίας, μακιγιάζ) και ακολουθεί ο Κυνόδοντας με 8 (ταινίας, σκηνοθεσίας, σεναρίου, μοντάζ, α και β ανδρικού, α γυναικείου, εφέ). Στους κερδισμένους και η Ψυχή βαθιά με 9 υποψηφιότητες που επιδοκιμάστηκε για τις τεχνικές αρετές της κυρίως (καλ. ταινίας, φωτογραφίας, β γυναικείου, μουσική, ήχου, σκηνογραφίας, ενδυματολογίας, μακιγιάζ, εφέ). Να σημειωθεί επίσης η διπλή παρουσία του Κώστα Βουτσά στο β ανδρικό για τα Bang Bank και Ο Διαχειριστής. H απονομή των βραβείων θα γίνει 3 Μαίου 2010 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και παρουσιαστής θα είναι ο Γιώργος Κιμούλης. Την σκηνοθεσία της βραδιάς επιμελείται η Τζένη Αρσένη και τα κείμενα οι Αλέξης Καρδαράς, Γιώργος Μακρής και Νίκος Παναγιωτόπουλος. Τα σκηνικά θα φροντίσει ο Αντώνης Δαγκλίδης και τους φωτισμούς ο Γιώργος Αργυροηλιόπουλος. Η τελετή θα προβληθεί από τον ΣΚΑΙ την Τρίτη 4 Μαίου 2010 (και γιατί όχι στην ΕΡΤ?). Θα ξανασχοληθούμε εκτενέστερα με τα Κινηματογραφικά Βραβεία μέσα στον επόμενο μήνα αλλά προς το παρόν θέλω να εκφράσω μια απορία: Αναρωτιέμαι πόσο διαφορετικά αποτέλεσματα θα έβγαζε η κάλπη των Κρατικών Βραβείων αν γινόταν κανονικά το Νοέμβριο?

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Ακαδημία Πλάτωνος - Κωνσταντίνος Μωριάτης
Guilt - Βασίλης Μαζωμένος & Ρούλα Νικολάου
Κυνόδοντας - Γιώργος Λάνθιμος, Γιώργος Τσούργιαννης και Ηρακλής Μαυροειδής
Στρέλλα - Πάνος Κούτρας & Ελένη Κοσσυφίδου
Ψυχή Βαθιά - Γιάννης Ιακωβίδης & Ελένη Μπερντέ

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Ακαδημία Πλάτωνος - Φίλιππος Τσίτος
Κυνόδοντας - Γιώργος Λάνθιμος
Στρέλλα - Πάνος Κούτρας

Βραβείο Σεναρίου

Ακαδημία Πλάτωνος - Αλέξης Καρδαράς & Φίλιππος Τσίτος
Κυνόδοντας - Γιώργος Λάνθιμος & Ευθύμης Φιλίππου
Στρέλλα - Πάνος Κούτρας & Παναγιώτης Ευαγγελίδης

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Bank Bang - Αργύρης Παπαδημητρόπουλος
Μαύρο Λιβάδι - Βαρδής Μαρινάκης
Χρυσόσκονη - Μαργαρίτα Μαντά

Βραβείο Μοντάζ

Κυνόδοντας - Γιώργος Μαυροψαρίδης
Ricordi Mi - Αλέξης Πεζάς
Στρέλλα - Γιάννης Χαλκιαδάκης

Βραβείο Φωτογραφίας

Μαύρο Λιβάδι - Marcus Waterloo
Ricordi Mi - Ηλίας Κωνσταντακόπουλος
Ψυχή Βαθιά - Σίμος Σαρκετζής

Βραβείο Ά Ανδρικού Ρόλου

Αντώνης Καφετζόπουλος - Ακαδημία Πλάτωνος
Χρήστος Στέργιογλου - Κυνόδοντας
Γιάννης Κοκιασμένος - Στρέλλα

Βραβείο Ά Γυναικείου Ρόλου

Αγγελική Παπούλια - Κυνόδοντας
Θεοδώρα Τζήμου - Ricordi mi
Μίνα Ορφανού - Στρέλλα

Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου

Κώστας Βουτσάς - Bank Bang
Χρήστος Πασσαλής - Κυνόδοντας
Κώστας Βουτσάς - Ο Διαχειριστής

Βραβείο Β' Γυναικείου Ρόλου

Μπέτυ Βακαλίδου - Στρέλλα
Άννα Μάσχα - Χρυσόσκονη
Βικτώρια Χαραλαμπίδου - Ψυχή Βαθιά

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Στρέλλα - Μιχάλης Δέλτα
Fugitive Pieces - Νίκος Κηπουργός
Ψυχή Βαθιά - Γιάννης Αγγελάκας

Βραβείο Σκηνογραφίας

Μαύρο Λιβάδι - Γιώργος Γεωργίου
Στρέλλα - Πηνελόπη Βαλτή
Ψυχή Βαθιά - Απόστολος Βέτας

Βραβείο Ενδυματολογίας

Μαύρο Λιβάδι - Γιώργος Γεωργίου
Στρέλλα - Βασίλης Μαρμπαρίγος
Ψυχή Βαθιά - Λουκία Χατζέλου

Βραβείο Ήχου

Eden is West - Θανάσης Αρβανίτης
Ricordi Mi - Νίκος Παπαδημητρίου, Αλίκη Παναγή, Κώστας Βαρυμποπιώτης
Ψυχή Βαθιά - Στέφανος Ευθυμίου, Δημήτρης Βουτσάς, Πάνος Βουτσαράς, Κώστας Βαρυμποπιώτης

Βραβείο Μακιγιάζ

Στρέλλα - Apollonia B, Μαίρη Σταυρακάκη
Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων - Γιάννα Μαρματάκη
Ψυχή Βαθιά - Κυριακή Μελλίδου, Ivon Ivanova

Βραβείο Ειδικών Εφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας

Κυνόδοντας - Γιώργος και Ρούλης Αλαχούζος
Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων - Πέτρος Νούσιας
Ψυχή Βαθιά - Jordan Zahariev

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ντοκιμαντέρ

Άλλος Δρόμος δεν Υπήρχε - Σταύρος Ψυλλάκης
Εθνικός Κήπος - Μαρία Γεντέκου
Ξένες σε Ξένη Χώρα - Δημήτρης Παναγιωτάτος

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Απογραφή - Βαγγέλης Καλαμπάκας & Παναγιώτης Κυριακουλάκος
Κι Εγώ για Μένα - Τζώρτζης Γρηγοράκης
Mesecina - Σοφία Εξάρχου & Ελίνα Ψύκου
Μετά το Χαρακτηριστικό Ήχο - Αχχιλέας Κυριακίδης
Ο Σκύλος - Νίκος Labot

Σχόλια

Ο χρήστης Γιάννης_Βασιλείου είπε…
Βραβείο Β' Ανδρικού Ρόλου

Κώστας Βουτσάς - Bank Bang
Χρήστος Πασσαλής - Κυνόδοντας
Κώστας Βουτσάς - Ο Διαχειριστής



Κανονικά έπρεπε να είναι υποψήφιος και ο Κώστας Βουτσάς για την Νήσο. Χαλάει την πιάτσα ο Πασσαλής
Ο χρήστης igkros είπε…
Μπορούν να το διορθώσουν πολύ εύκολα δίνοντας το τιμητικό βραβείο της βραδιάς στον Κώστα Βουτσά

Δημοφιλείς αναρτήσεις