ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των σημαντικότερων κινηματογραφικών Σωματείων των ΗΠΑ. Παραγωγοί, Σκηνοθέτες, Ηθοποιοί και Σεναριογράφοι φανερώνουν το στίγμα της φετινής οσκαρικής κούρσας με τις προτ΄σεις των σωματείων τους. Μικρή έκπληξη στην σημερινή παρουσίαση των Directors Guild Awards η απουσία των Κοέν από την πεντάδα των υποψηφίων. Δείτε τις υποψηφιότητες τους συγκεκντρωμένες σε ένα post και φυσικά σύτνομα θα υπάρξει συνολική εκτίμιση για τις οσκαρικές υποψηφιότητες. Σε μια εβδομάδα απονέμονται οι Χρυσές Σφαίρες ενώ σε 15 μέρες ανακοινώνονται οι υποψηφιότητες των φετινών Όσκαρ !

Σκηνοθετες - DGA

David Fincher, The Social Network
Tom Hooper, The King’s Speech
Darren Aronofsky, Black Swan
David O. Russell, The Fighter
Christopher Nolan, Inception

Παραγωγοί - PGA

Darryl F. Zanuck Producer of the Year Award in Theatrical Motion Pictures
“Black Swan” (Scott Franklin, Mike Medavoy, Brian Oliver)
“The Fighter” (David Hoberman, Todd Lieberman, Mark Wahlberg)
“Inception” (Christopher Nolan, Emma Thomas)
“The Kids Are All Right” (Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte, Celine Rattray)
“The King’s Speech” (Iain Cunning, Emile Sherman, Gareth Unwin)
“127 Hours” (Danny Boyle, Christian Colson)
“The Social Network” (Dana Brunetti, Ceán Chaffin, Michael De Luca, Scott Rudin)
“The Town” (Basil Iwanyk, Graham King)
“Toy Story 3″ (Darla K. Anderson)
“True Grit” (Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin)

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures
“Despicable Me” (John Cohen, Janet Healy, Christopher Meledandri)
“How to Train Your Dragon” (Bonnie Arnold)
“Toy Story 3″ (Darla K. Anderson)

Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures
“Client 9: The Rise and Fall of Elliot Spitzer” (awaiting final credit determination)
“Earth Made of Glass” (Reid Carolin, Deborah Scranton)
“Inside Job” (Charles Ferguson, Audrey Marrs)
“Smash His Camera” (Linda Saffire, Adam Schlesinger)
“The Tillman Story” (John Battsek)
“Waiting for Superman” (Lesley Chilcott)

Ηθοποιοί - SAG

Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
”Black Swan”
“The Fighter”
“The Kids Are All Right”
“The King’s Speech”
“The Social Network”

Δείτε τις υποψηφιότητες για τις ερμηνείες εδώ

Σεναριογράφοι - WGA

Adapted Screenplay
“127 Hours”
“I Love You Phillip Morris”
“The Social Network”
“The Town”
“True Grit”

Original Screenplay
“Black Swan”
“The Fighter”
“Inception”
“The Kids Are All Right”
“Please Give”

Σχόλια

Δημοφιλείς αναρτήσεις