ΕΝΤ ΔΕ ΜΠΑΦΤΑ ΑΓΟΥΟΡΝΤ ΓΚΟΟΥΣ ΤΟΥ...



Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες των Βρετανικών κινηματογραφικών Βραβείων, γνωστών και ως BAFTA (αρκτικόλεξο του British Academy of Film and Television Arts). Οι Βρετανοί στηρίζουν τον Φρίαρς και τον προμοτάρουν με νύχια και δόντια. Έτσι η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ τίμηθηκε με 10 υποψηφιότητες. Τιμήσαν και με το παραπάνω και τον νέο Τζεημς Μποντ και το ΚΑΖΙΝΟ ΡΟΥΑΓΙΑΛ και του έδωσαν 9 υποψηφιότητες για να χαρεί κι άλλο μετά την θριαμβευτική πορεία στα ταμεία. (στις φωτο με σειρά εμφάνισης - και προτίμησης - τρία από τα αστεράκια των φετινών BAFTA Εμιλι Μπλαντ, Ναομι Χαρις και Έυα Γκριν)

Η μεγάλή έκπληξη ακούει στον τίτλο PAN'S LABYRINTH. Η ταινία του Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο φαίνεται να έχει εντυπωσιάσει τόσο σε Ευρώπη όσο και σε Αμερική τους φαν και τους ειδήμονες του σινεμά. Ήδη για τα Όσκαρ υπάρχουν ανοιχτές προβλέψεις για πλασαρισμά της σε κάποιες κατηγορίες πέραν αυτής της ξενόγλωσσης ταινίας.
Βαβέλ - 7 υποψηφιότητες, Πληροφοριοδότης, Πτήση 93 και Little Miss Sunshine με 6, Last King of Scotland, ο Διάβολος φορούσε Πράντα και Πειρατές της Καραιβικής με 5 υποψ. η καθεμία συμπληρώνουν τις λίστες.

Όσο για την κατηγορία που με ενδιαφέρει προσωπικά, αυτή της μουσικής Η Βρετανική Ακαδημία διάλεξε τον Γουστάβο Σανταολάγια για το Βαβελ (έχει κερδίσει το 2005 για τα ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ και ήταν υποψήφιος και πέρυσι για το BROKEBACK MOUNTAIN), τον Βρετανό Ντειβιντ Αρνολντ για την δουλειά του στο ΚΑΖΙΝΟ ΡΟΥΑΓΙΑΛ (πρώτάρης στα βραβεία αλλά έχει επεξεργαστεί πολύ το θέρμα Μποντ μουσικά τα τελευταία χρόνια), τον Χένρι Κριγκερ (θεατρικός συνθέτης κατά κύριο λόγο που στα ΌΣκαρ πιθανόν να τον δούμε υποψήφιο στην κατηγορία των τραγουδιών για την καλή δουλειά που έκανε στα Dreamgirls), τον Τζον Πάουελ για το Happy Feet (ο Πάουελ τα τελευταία χρόνια αναδυκνύεται σε πολύ ενδιαφέροντα συνθέτη με πολλά καρτούν να έχουν περάσει από την μπαγκέτα του ως συνθέτη, ήταν υποψήφιος για BAFTA και το 2002 για το Σρεκ) και ο Αλεξαντερ Ντεσπλά για την ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ που μάλλον είναι και το φαβορί της κατηγορίας. Ο Ντεσπλά υπολογίζεται σοβαρά και για τα Όσκαρ, έχει ήδη προταθεί φέτος για Χρυσή Σφαίρα μουσικής για το Painted Veil ενώ ήταν υποψήφιος για BAFTA τo 2003 για την ταινία "Το κοριτσι με το μαργαριταρένιο σκουλαρίκι". Οι κατηγορίες αναλυτικά έχουν ως εξής:


FILM

BABEL
THE DEPARTED
THE LAST KING OF SCOTLAND
LITTLE MISS SUNSHINE
THE QUEEN

THE ALEXANDER KORDA AWARD for the Outstanding British Film of the Year
CASINO ROYALE
THE LAST KING OF SCOTLAND
NOTES ON A SCANDAL
THE QUEEN
UNITED 93


THE CARL FOREMAN AWARD for Special Achievement by a British Director, Writer or Producer in their First Feature Film

ANDREA ARNOLD (Director) - Red Road
JULIAN GILBEY (Director) - Rollin' with the Nines
CHRISTINE LANGAN (Producer) - Pierrepoint
GARY TARN (Director) - Black Sun
PAUL ANDREW WILLIAMS (Director) - London to Brighton

THE DAVID LEAN AWARD for Achievement in Direction

BABEL - Alejandro González Iñárritu
THE DEPARTED - Martin Scorsese
LITTLE MISS SUNSHINE - Jonathan Dayton/Valerie Faris
THE QUEEN - Stephen Frears
UNITED 93 - Paul Greengrass

ORIGINAL SCREENPLAY

BABEL - Guillermo Arriaga
LITTLE MISS SUNSHINE - Michael Arndt
PAN'S LABYRINTH - Guillermo del Toro
THE QUEEN - Peter Morgan
UNITED 93 - Paul Greengrass
ΑDAPTED SCREENPLAY

CASINO ROYALE - Neal Purvis/Robert Wade/Paul Haggis
THE DEPARTED - William Monahan
THE DEVIL WEARS PRADA - Aline Brosh McKenna
THE LAST KING OF SCOTLAND - Peter Morgan/Jeremy Brock
NOTES ON A SCANDAL - Patrick Marber

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE

APOCALYPTO - Mel Gibson/Bruce Davey
BLACK BOOK (ZWARTBOEK) - Teun Hilte/San Fu Maltha/Jens Meurer/Paul Verhoeven
PAN'S LABYRINTH - Alfonso Cuarón/Bertha Navarro/Frida Morresblanco/Guillermo del Toro
RANG DE BASANTI (PAINT IT YELLOW) - Ronnie Screwvala/Rakeysh Omprakash Mehra
VOLVER - Agustín Almodóvar/Pedro Almodóvar

ANIMATED FEATURE FILM

CARS - John Lasseter
FLUSHED AWAY - David Bowers/Sam Fell
HAPPY FEET - George Miller

ACTOR in a LEADING ROLE

DANIEL CRAIG - Casino Royale
LEONARDO DICAPRIO - The Departed
RICHARD GRIFFITHS - The History Boys
PETER O'TOOLE - Venus
FOREST WHITAKER - The Last King of Scotland

ACTRESS in a LEADING ROLE

PENELOPE CRUZ - Volver
JUDI DENCH - Notes on a Scandal
HELEN MIRREN - The Queen
MERYL STREEP - The Devil Wears Prada
KATE WINSLET - Little Children

ACTOR in a SUPPORTING ROLE

ALAN ARKIN - Little Miss Sunshine
JAMES MCAVOY - The Last King of Scotland
JACK NICHOLSON - The Departed
LESLIE PHILLIPS - Venus
MICHAEL SHEEN - The Queen

ACTRESS in a SUPPORTING ROLE

EMILY BLUNT - The Devil Wears Prada
ABIGAIL BRESLIN - Little Miss Sunshine
TONI COLETTE - Little Miss Sunshine
FRANCES DE LA TOUR - The History Boys
JENNIFER HUDSON - Dreamgirls

THE ANTHONY ASQUITH AWARD for Achievement in Film Music

BABEL - Gustavo Santaolalla
CASINO ROYALE - David Arnold
DREAMGIRLS - Henry Krieger
HAPPY FEET - John Powell
THE QUEEN - Alexandre Desplat

CINEMATOGRAPHY

BABEL - Rodrigo Prieto
CASINO ROYALE - Phil Meheux
CHILDREN OF MEN - Emmanuel Lubezki
PAN'S LABYRINTH - Guillermo Navarro
UNITED 93 - Barry Ackroyd
EDITING
BABEL - Stephen Mirrione/Douglas Crise
CASINO ROYALE - Stuart Baird
THE DEPARTED - Thelma Schoonmaker
THE QUEEN - Lucia Zucchetti
UNITED 93 - Clare Douglas/Christopher Rouse/Richard Pearson

PRODUCTION DESIGN

CASINO ROYALE - Peter Lamont/Simon Wakefield
CHILDREN OF MEN - Geoffrey Kirkland/Jim Clay/Jennifer Williams
MARIE ANTOINETTE - K K Barrett/Véronique Melery
PAN'S LABYRINTH - Eugenio Caballero/Pilar Revuelta
PIRATES OF THE CARIBBEAN: DEAD MAN'S CHEST - Cheryl A Carasik

COSTUME DESIGN

THE DEVIL WEARS PRADA - Patricia Field
MARIE ANTOINETTE - Milena Canonero
PAN'S LABYRINTH - Lala Huete
PIRATES OF THE CARIBBEAN: DEAD MAN'S CHEST - Penny Rose
THE QUEEN - Consolata Boyle

SOUND

BABEL - José García/Jon Taylor/Chris Minkler/Martín Hernández
CASINO ROYALE - Chris Munro/Eddy Joseph/Mike Prestwood Smith
PAN'S LABYRINTH - Martín Hernández/Jamie Bashkt
PIRATES OF THE CARIBBEAN: DEAD MAN'S CHEST - Christopher Boyes/George Watters II/ Paul Massey/Lee Orloff
UNITED 93 - Chris Munro/Mike Prestwood Smith/Douglas Cooper/Oliver Tarney/Eddy Joseph

ACHIEVEMENT IN SPECIAL VISUAL EFFECTS

CASINO ROYALE - Steve Begg/Chris Corbould
CHILDREN OF MEN - Frazer Churchill/Tim Webber/Michael Eames/Paul Corbould
PAN'S LABYRINTH - Edward Irastorza/Everett Burrell
PIRATES OF THE CARIBBEAN: DEAD MAN'S CHEST - John Knoll/Hal Hickel/Charles Gibson
SUPERMAN RETURNS - Mark Stetson

MAKE UP & HAIR

THE DEVIL WEARS PRADA - Nicki Ledermann/Angel De Angelis
MARIE ANTOINETTE - Jean-Luc Russier/Desiree Corridoni
PAN'S LABYRINTH
PIRATES OF THE CARIBBEAN: DEAD MAN'S CHEST - Ve Neill/Martin Samuel
THE QUEEN - Daniel Phillips

SHORT ANIMATION FILM

DREAMS AND DESIRES - FAMILY TIES - Les Mills/Joanna Quinn
GUY 101 - Ian Gouldstone
PETER AND THE WOLF - Hugh Welchman/Alan Dewhurst/Suzie Templeton

SHORT FILM

CARE - Rachel Bailey/Corinna Faith/Tracy Bass
CUBS - Lisa Williams/Tom Harper
DO NOT ERASE - Asitha Ameresekere
HIKIKOMORI - Karley Duffy/Paul Wright
KISSING, TICKLING AND BEING BORED - David Smith/Jim McRoberts

THE ORANGE RISING STAR AWARD

EMILY BLUNT
EVA GREEN
NAOMIE HARRIS
CILLIAN MURPHY
BEN WHISHAW

Σχόλια

Δημοφιλείς αναρτήσεις